AÖF bölüm değiştirme nasıl yapılır? 2023 AÖF bölüm değişikliği yapılabilir mi?

Anadolu üniversitesinde eğitim gören öğrenciler AÖF bölüm değiştirme nasıl yapılır? 2023 konusu hakkında merakla araştırmalar yapıyor. Bizde haberimizde AÖF bölüm değişikliği yapılabilir mi? yapılabilirse herhangi bir şartı var mı? sorularınızın yanıtlarını verdik. İşte bütün detaylar..

aöf bölüm değiştirme nasıl yapılır

Aöf bölüm değiştirme nasıl yapılır? 2023

Anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi (AÖF)  bölüm değiştirme işlemi lisans veya önlisans öğrencilerinin sıklıkla araştırmış olduğu bir konu. önlisans öğrencileri dgs sistemiyle faklı bölümlere geçiş yapabilselerde aöf öğrencileri, örneğin türk dili ve edebiyatı bölümünden işletme bölümüne geçiş yapamazlar. Kısaca öğrenciler aöf de bölüm değişikliği yapamazlar.

Ancak aöf de bazı yöntemlerle bölüm değişikliği yapılabiliyor. Bu yöntemler için ise kaçıncı sınıfta öğrenim gördüğünüz büyük önem taşıyor. Peki nedir bu yollar.

Aöf bölüm değiştirme 2023 nasıl yapılır? Bazı yöntemler

  • 1. Sınıf öğrencisiyseniz ve bölümünüz zor veya sevmemiş olabilirsiniz 2. sınıfa geçmeden önce kaydınızı yenilemeyerek aöf bürolarından kaydınızı sildirip başka bir bölüme kaydınızı yaptırabilirsiniz. Başka bir bölüme geçeceğiniz için tekrardan kayıt ücreti ödemeniz de gerekiyor.
  • 2 ve 3. sınıf öğrencisiyseniz bölümünüzü 4 yıla tamamlamadan bölüm değiştirmek istiyorum diyorsanız. Derslerinize biraz daha gayret ederek  ilk 4 dönemin zorunlu derslerini verip 120 AKTS krediyi geçerek mezun olabilir ve bağlı olduğunuz aöf bürosuna giderek ön lisans diplomanızı alabilirsiniz. Hemen ardından sınavsız ikinci üniversite kapsamında başka istediğiniz bir ön lisans programına kayıt olma şansınız bulunmaktadır.
  • 4. sınıf öğrencileri  ise artık mezun olacakları için bölümünü bitirmeleri daha iyi olacaktır. Bölümünüzü bitirdikten sonra sınavsız lisans bölümlerini seçme hakkınız bulunuyor. Bu şekilde geçmiş yıllarınızda boşa gitmemiş olacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Aöf bölüm değişikliği yapılabilir mi?

Aöf de malesef bölüm değişikliği yapılamıyor. Bölüm değiştirmek istiyorsanız kaydınızı sildirmeniz gerekiyor yada yukarıdaki anlattığımız yollarla bölümlerinizi değiştirme şansına sahip olabiliyorsunuz.

Aöf okurken başka bölüm değiştirme var mı?

Bölümünüzde okuyorken kaydınızı sildirmediğiniz sürece başka bölüme geçiş yapma hakkınız malesef yoktur.

Bu yazımızda anadolu üniversitesi açık öğretim fakültesi AÖF bölüm değiştirme 2023 nasıl yapılır? şartları nelerdir? sorularınızı cevapladık. Sizde soru, sorun yada görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazarak başka öğrencilerinde görmesini sağlayabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Shynar

Yorum yazın