AÖF diploma nasıl alınır? Nereden alınır? AÖF diploma alma işlemleri 2023

Anadolu üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bölümlerinden eğitimini tamamlayıp mezun olacak öğrenciler,  AÖF diploma alma işlemleri hakkında araştırma yapıyor. AÖF mezuniyet belgesi almak için gerekli şartları taşıyan öğrenciler diplomalarını kolayca alabilecek. Sizler için, AÖF diploma nasıl alınır? AÖF diploma ne zaman alınır? Sorularının cevaplarını derledik..

aöf diploma alma, aöf diploma nasıl alınır

AÖF diploma ne zaman alınır? – Verilir

AÖF bölümlerinden mezun olacak öğrencilerin  son olarak olarak girmiş oldukları dönem sonu  sınav sonuçları web sitelerinde yayınlandıktan sonra 20 gün süre zarfı içerisinde diplomaların hazırlık işlemleri tamamlanarak AÖF öğrencilerinin kayıtlı oldukları AÖF bürolarına teslim edilmektedir.

AÖF diploması nereden alınır?

Açıköğretim Fakültesi, AÖF diploması her öğrencinin kayıtlı olduğu AÖF bürolarından alınmaktadır. Bürolar arası diploma sevki yapılmamaktadır.  Diplomaları sorgulama yaparak internet üzerinden almakta mümkündür ancak aslının yerine geçmemektedir yalnızca döküman olarak indirilebilmektedir.

Aşağıdaki başlıkta gerekli şartları ve nasıl alınır adım adım anlattık.

Aöf diploma nasıl alınır? 2023 AÖF diploma alma

Mezun olacak öğrenciler Açıköğretim fakültesi diplomalarını dönem sonu yapılan son sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından 20 gün süre geçmesiyle birlikte  diplomalar öğrencilerin kayıtlı oldukları AÖF bürolarına gönderilmektedir. AÖF diplomasını almak için  öğrenciler büroya giderek yetkili kişiden imza karşılığında diplomalarını alabilirler.

AÖF diploma sorgulama yaparak, almaya hak kazandığını öğrenmek için öğrenciler, https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/  öğrenci otomasyonu sayfasından  e-devlet veya  anadolu üniversitesi şifresi ile giriş yaparak görüntüleyebilirler. AÖF mezuniyet belgesinin dökümünüde bu sayfadan çıktı olarak alabilmeleri mümkündür. Şifresi olmayan öğrenciler aöf bürolarından temin edebilirler.

AÖF diploma alma şartları

AÖF bürolarından diploma almak için bazı şartlar bulunmaktadır bunlar ise şu maddelerde açıklanmıştır;

  • Öğrenciler staj, laboratuvar,  gibi yapması ve belgelenmesi gereken dersleri başarıyla vermeleri durumunda diplomalarını alabilirler
  • Fakülteye dönem ücreti ve öğrenim gideri gibi borçları olan öğrencilerin diplomaları ancak bu borçları ödemesi halinde verilir.
  • Diplomaları çıkan öğrenciler, diplomalarını istedikleri adreslere kargo veya posta gibi araçlar kullanılarak gönderilmesini talep edemezler.
  • Bürolar arasında diploma transferi yapılamaz. Öğrenci yalnızca kayıtlı olduğu bürodan giderek elden teslim alabilir.
  • Öğrencilere geçici mezuniyet belgesi verilememektedir.
  • Diplomanın hazırlanmasından sonra öğrencinin  kimlik bilgilerinde değişiklik olması herhangi bir sorun oluşturmayacağından dolayı, kimliğinde değişikliği gösteren bir belge ile diplomalarını kullanabilirler.

Not: Öğrenciler diplomalarını henüz almadan evvel mezuniyet belgelerinin üzerindeki bilgileri kontrol etmeleri faydalarına olacaktır.

AÖF diploma ücreti var mı? 2023

Öğrenciler diploma alırken ücret talep edilmiyor fakat öğrenim görmüş oldukları fakülteye öğretim gideri, öğrenim ücreti ve öğrenci katkı parası gibi ödenmesi gereken bu sayılan borçları kapatmadıkları müddetçe AÖF büroları tarafından diplomaları verilmemektedir.

AÖF diploma alma süresi kaç gündür?

Mezun olacak öğrenci  adayları diplomalarını girmiş oldukları son sınav sonuçları yayınlandıktan 20 gün süre geçmesiyle birlikte diplomalarını bürolardan temin edebilirler.

 

Bu yazımızda AÖF diploması nasıl alınır? AÖF diplomam nerede?  ve AÖF diploma alma işlemlerini ve şartlarını açıkladık. Soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Yorum yazın