AÖF Mezun Olduğumu Nasıl Öğrenebilirim? 2023 AÖF mezun muyum nasıl anlarım?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) bölümlerinden mezun olacak öğrencilerin son sınavlarının yapılmasıyla birlikte AÖF mezun olduğumu nasıl öğrenebilirim? sorusu araştırılmaya başlandı. İnternetten AÖF mezun sorgulama işlemi yapılabiliyor. Bu yazımızda AÖF’ den mezun olduğumu nasıl anlarım?, AÖF mezun muyum, nasıl anlaşılır adım adım anlattık. İşte internetten AÖF mezun olma durumunu öğrenme yolu.
aöf mezun olduğumu nasıl öğrenebilirim, aöf mezun muyum

AÖF kaç krediyle mezun olunuyor? – AÖF mezun olma şartları

Açıköğretim Fakültesinden öğrencilerin mezun olabilmeleri için aşağıdaki verilmiş olan kredi şartlarını karşılayabilmeleri gerekmektedir. 
Öğrencinin kayıtlı olduğu 4 yıllık lisans programında en az 240 AKTS, 2 yıllık Ön lisans programında ise 120 AKTS kredilik ders almış ve bu almış oldukları bütün dersleri başarıyla geçmiş  FF, YZ ve DZ notu bulunmayan GNO puanı en az 2,00 olan öğrenciler mezun olmaya hak kazanmış olurlar.

AÖF mezun olduğumu nasıl öğrenebilirim? 2023

Öğrencilerin Açıköğretim Fakültesi AÖF’den mezun olduğunu öğrenebilmek için öncelikle son dönem sınav sonuçları açıklanmasını beklemeleri gerekiyor. Sonuçlar açıklandıktan sonra öğrenciler şu adımları takip ederek AÖF mezun olma durumunu görüntüleyebiliyorlar.

Öğrenciler ilk olarak AÖF mezun sorgulama işlemi için,   https://aosogrenci.anadolu.edu.tr/   bağlantı adresine girmeleri gerekiyor. Açılan pencerede sırası ile;

  1. ”Giriş yapınız” butonuna tıklayın.
  2. Açılan ekranda 2 adet giriş yapma türü bulunuyor. ” E-Devlet ile giriş” ve ” Anadolu Üniversitesi hesabı ile giriş”  seçeneklerinden dilediğiniz giriş yapma yöntemini tercih edebilirsiniz. E- Devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine giderek alabilirsiniz. AÖF şifreniz yok ise kayıtlı olduğunuz AÖF bürosuna bizzat başvurarak veya 0850 200 46 10  numaralı aöf destek telefon numarasını arayarak alabilirsiniz.
  3. Anadolu Üniversitesi hesabı ile giriş ekranına tıkladıktan sonra T.c kimlik numarası ve aöf şifrenizi gerekli alanlara yazarak giriş yapın
  4. Sayfaya giriş yaptıktan sonra  ”Öğrenci Otomasyonu” ekranından  mezuniyet bilgisi sayfaya düştü ise AÖF’ den mezun olup olmadığınız hakkındaki durumunuzu sayfadan görüntüleyip anlayabilirsiniz.

İLGİLİ YAZI: AÖF diploma nasıl alınır? 2021

AÖF mezuniyet nasıl anlaşılır? – 2. YOLU

AÖF’ den mezun olduğumu nasıl anlarım? sorusunun yanıtını öğrenmenin ikinci bir yolu ise e- devlet sistemidir. Bu yol ilede AÖF mezun muyum, değil miyim öğrenebilirsiniz. İşlemler ise şu şekilde;

aöf mezun olduğumu nasıl anlarım

AÖF mezun olduğumu nasıl anlarım – Mezun Sorgulama ekranı

  1. https://www.turkiye.gov.tr/  adresine girip  T.c Kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile giriş yapılır.
  2. Sayfanın yukarısında bulunan arama çubuğuna  ”Yüksek öğretim mezun belgesi sorgulama” yazılır
  3. Açılan sayfada mezun olmuş iseniz mezun belgesi ekranı açılacaktır. Şayet mezun belgesi ekranda açılmadı ise AÖF tarafından mezuniyetiniz daha sisteme girilmemiş olabilir.

AÖF ne zaman mezun olurum?

Öğrencilerin mezuniyet  tarihleri, son dönem sonu sınavları açıklandıktan sonra 20 gün geçmesiyle birlikte mezuniyet işlemleri tamamlanır. diplomaların hazırlanmasından sonra  öğrenci artık AÖF’ den mezun sayılır.

Bu yazımızda AÖF mezun olduğumu nasıl öğrenebilirim? ve mezuniyet şartlarını açıkladık. Soru ve sorunlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

Yorum yazın