Evde bakım maaşı başvuru şartları 2023 Evde bakım maaşı nasıl alınır?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından aylık gelir düzeyi düşük olan engelli ve yaşlı vatandaşların bakımını üstlenen yakınlarına evde bakım maaşı bağlanıyor. Bizde bu haberimizde evde bakım maaşı başvuru şartları 2023 nelerdir? Evde bakım maaşı nasıl alınır? başvuru nasıl yapılır? gerekli evraklar nelerdir? evde bakım maaşı ne kadar 2023 konularını anlattık.  İşte bütün bilinmesi gerekenler..

evde bakım maaşı şartları

Evde bakım maaşı başvuru şartları 2023 nelerdir?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından, bakıma muhtaç engelli yaşlı veya bireylerin bakım ve ihtiyaçlarının karşılanması için ailelerine aylık düzenli olarak evde bakım maaşı veriliyor. Ancak evde bakım maaşı almak  için aranan kriterlere uygun olmanız gerekiyor. Peki  evde bakım parası şartları nelerdir açıklayalım.

 • Hastaneden alınacak engelli raporu: Evde bakıma ihtiyacı olan çocuk veya yaşlı olan engellinin hastaneden ”TAM BAĞIMLI” ifadesi yer alan ve en az (yüzde) %50 engellilik oranı bulunması gerekiyor.
 • Evde bakım maaşı için kişi başına düşen gelir kriteri: Haneye giren toplam gelirin, hanede bulunan kişi sayısına bölünerek kişi başı gelirin Asgari ücretin 3/2 oranından az olması gereklidir. 2023 yılında bu oran
 • (8.500 TL / 3 x 2) = 5.666 TL‘ dir. Hanedeki kişi başına düşen gelir bu para miktarından fazlaysa maaş bağlanmaz.
 • SYDV yetkilileri tarafından yapılan inceleme sonunda kişinin “bakıma ihtiyacı” olmasının karar verilmesi gereklidir.

Yukarıdaki üç maddenin uygun olması halinde evde bakım parası yardımını her ay düzenli olarak alabiliyorsunuz.

Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır? 2023

Evde bakım maaşı almak için ilk olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına engelli bireyin yakını tarafından başvuru formu (dilekçe) doldurulması gerekiyor. Bu adımdan sonra gerekli evrakları hazırlayıp engelli birey için hastaneden engelli raporu almanız gerekiyor ve başvuru için gerekli şartları karşılamanız halinde her ay düzenli olarak evde bakım maaşı almaya hak kazanıyorsunuz.

Vatandaşlarımız evde bakım maaşı başvurusunu e-devlet sistemi ve internet üzerinden şuan için yapamıyorlar. Başvuru için tek merci Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne veya  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabiliyor.

Evde bakım maaşı için gerekli evraklar 2023

Evde bakım parası almak için başvuru sırasında hazırlanması istenen  gerekli evrak ve belgeler şunlardır.

 • Engelli yaşlı, çocuk veya bireye bakacak olan kişinin T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Bakıma muhtaç kişinin T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Tam teşekküllü hastaneden alınan ve en az yüzde 50 engel oranı bulunan ve tam bağımlı ibaresi bulunan sağlık kurulu heyetinin vermiş olduğu engelli raporu
 • Bakıcı olan kişinin  son 6 ay içinde çekilmiş 3 adet vesikalık fotoğrafı ve eğitim durumunu gösteren belge
 • Bakıma muhtaç yaşlının veya engelli bireyin gelir belgesi
 • Bakıcıya ve engelli kişiye ait ikametgah belgesi
 • Bakıcı olacak kişinin vasi olduğuna dair mahkeme kararı Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler gerekmektedir.
 • 18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak karar
 • 18 yaş altında olan ve vesayet altına alınacak olan engelliler için vasi altına alınmalarına dair mahkeme kararı

Evde bakım maaşına başvuru yapmayı düşünen kişilerden istenen belgeler bunlardır. Daha detaylı bilgiler için sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakfı başvuru sahibini yönlendirecektir.

Bankada parası olan evde bakım maaşı alabilir mi?

Evde bakım aylığında hanede ikamet eden ve yaşayan herkesin geliri hesaba katılır. Hanede yaşayanların bankadaki mevduat hesabının aylık faiz getirisi hane gelirine eklenir. Eğer hanede kişi başına düşen aylık gelir bu faiz getirisi ile birlikte 5.666 TL’yi geçmiyorsa sorun olmaz. Aksi durumda evde bakım aylığı kesilir.

Emekli maaşı olan evde bakım parası alabilir mi?

Emekli maaşı olan kişi, her yıl belirlenen hanedeki kişi başına düşen aylık ortalama gelirini aşmadığı durumda evde bakım parası alabilir.

Sigortalı çalışan evde bakım parası alabilir mi?

Sigortalı çalışan kişinin aylık evde bakım parsı alabilmesi için haneye düşen kişi başına gelirin aşılmaması ve
Bakıma ihtiyaç duyan kişinin bakımının aksamadığı konusunda SYDV’nın ikna olması. Çünkü bakıma ihtiyaç duyan kişinin 7/24 bakımının karşılanması halinde maaş bağlanıyor.

Bu iki durumda şartlar uygunsa, bakıcının çalışmasında da bir sorun olmaz.

Engelli maaşı alan evde bakım parası alabilir mi?

Engelli maaşı alan kişilerde hanede bulunan  aylık kişi başına düşen gelir kriteri sınırını geçmiyorsa bakım parası alabiliyorlar.

Evde bakım parası için heyet kaç günde gelir?

Evde bakım maaşı için engelli raporu ve gelir kriteri işlemlerinizi başarıyla tamamlayıp  Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına evraklarınızı sunduktan sonra bölgenizin yoğunluğuna göre 7 veya 14 iş gününe kadar heyet gelebilmektedir.

Evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir

Evde bakım maaşı alabilmek için hanede bulunan bireylerin aylık kazançlarının toplamı kişi başı Asgari ücretin 3/2 oranında olması gerekiyor. Daha ayrıntılı bilgi ve hesaplama için şu yazımızı okuyun.

Evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir

Evde bakım maaşı ne kadar oldu ?

Yaşlılık, evde bakım ve engelli maaşlarına yapılacak zam oranı, asgari ücret zammıyla birlikte belli olacak. Temmuzda evde bakım maaşı 2706’dan 3340’a yükselmişti.

Sıkça merak edilenler?

Engelli maaşı ve evde bakım parası aynı anda alınır mı?

Engelli maaşı kişinin kendisine verilen bir maaştır. bakıma muhtaç olan engellinin maaşı olsa bile hanedeki kişi başına düşen aylık gelir sınırını aşmıyor ise bakım parasını da alabilmektedir.

Evde bakım maaşı kimler alabilir?

Evde bakım maaşını almak için Üç kriter bulunuyor. Maaş için başvuru yapan kişilerin bu üç kriteri karşılaması halinde isteyen her kişiye maaş veriliyor.

Peki nedir bu kriterler?

1-Engelli raporu

2- Kişi başına düşen gelir

3- SYDV yetkililerinin onayı

65 yaş üstü evde bakım parası nasıl alınır?

65 yaş üstü engelli ve yaşlı bakıma muhtaç bireylerinde rapor, gelir kriteri ve sydv onayı gerekmektedir. Yukarıda anlatılanların hepsi 65 yaş üstü içinde geçerlidir.

Evde bakım için maaşı nereye başvurulur?

Başvuru  için iki yetkili kurum bulunmaktadır. Bunlar ise Aile ve sosyal politikalar müdürlüğü yada Sosyal yardımlaşma  ve dayanışma vakfıdır.

Evde bakım maaşı onaylandığı halde neden e devlette çıkmıyor?

Onaylandıktan sonra ilk maaşınızı alana kadar gözükmeyebiliyor. Bunun haricinde her ay güncelleme olması sebebiyle de maaşınız görünmeyebilmektedir. Bu gibi durumlarda Bulunduğunuz bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek durumu öğrenebilirsiniz.

Evde bakım parası e devlete ne zaman düşer?

Maaş bağlanma işlemi onaylandıktan sonraki 1 ay içerisinde e devlette görünmektedir.

Bu yazımızda evde bakım maaşı şartları nelerdir? Evde bakım maaşı nasıl alınır?2023 konularını anlattık. Merak ettiklerinizi aşağıda yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Bir Yorum

 1. a.fatih demirel

Yorum yazın