Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir? 2023

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir?  araba alırsam evde bakım parası kesilir mi? evde bakım parası ikametgah değiştirdiğiniz zaman kesilir mi? sigortalı ise girince evde bakım maaşı kesilir mi? ötv siz araç alımında evde bakım maaşı kesilir mi? konularını haberimizde anlattık işte detaylar..

evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir

Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir? 2023

Evde bakım maaşı, engelli bireyin bakıcılığını üstlenen kişiye aylık olarak düzenli bir şekilde ödeniyor. Ancak verilen bu para, bazı şartlardan dolayı  kesilmesi söz konusu olabiliyor.

Evde bakım maaşı kesilme nedenleri ise aşağıda belirtilmiştir.

  1. Hanede bulunan kişilerin aylık kazançları kişi başına düşen gelir sınırını aştığında
  2. Süreli engelli raporlarının vaktinde yenilenmeyip ve yetkililere bilgi verilmemesi halinde
  3. Engelli raporunun tekrardan yenilenmesi durumunda  raporda geçen ”AĞIR ENGELLİ” ibaresinin kalkmış olması
  4. Hanede bulunan kişilerin ikametgah adresleri değiştiğinde ve bu durumu yetkililere bildirmemiş olmaları, Bildirim yapıldığına dair alınan belge, taşınılan yer farklı bir il/semt ise, gidilen yerdeki il müdürlüğüne bildirim yapılır. Aksi halde maaş kesilir
  5. Bakımı üstlenen engelli kişi başka bir kuruma bakımı için (süresiz) gönderildiğinde
  6. SYDV yetkililerinin engelli kişiye ev kontrolü yaptığında bakıcısının evde bulunmaması halinde (Bakıcı olan kişinin 7-24 saat engelli kişi ile ilgilenmesi gerekiyor.)
  7. Bakıma muhtaç engelli kişinin vefat etmesi durumunda
  8. Gerçeğe uygun olmayan belge ve sağlık kurulu raporu kullanımı tespit edilmesi

Sigortalı işe girince evde bakım maaşı kesilir mi?

Sigortalı şekilde işe girip çalışmaya başladığınızda bu durumu yetkililere bildirmeniz gerekiyor. Daha sonra gelir hesabı yapılıyor ve gelir sınırını aşmıyorsanız maaşınız ödenmeye devam ediyor. Ancak Engelli kişinin bakımını 7-24 yapmanız gerektiğinden aksatmamanız şarttır. Şayet SYDV yetkililerinin ziyaretinde sırasında engellinin bakımını aksattığınız tespit edilirse maaşınız kesilebilir.

Araba alırsam evde bakım parası kesilir mi?

Evde bakım maaşı alabilmek için 5.666 TL olan kişi başına düşen gelir sınırını aşmamak gerekiyor. Araba alımı konusunda yetkililere bu durumu kesinlikle bildirmek gerekiyor. Araç için ödenen para dışarıdan alınmışsa muhtaçlığın değerlendirilmesinde dikkate alınabiliyor. Aracın fiyatı çok yüksek miktarda değilse maaşınız kesilmeyebiliyor. Bu konuda yetkililere durumunuzu anlatarak bilgi alabilirsiniz.

Ötv siz araç alımında evde bakım maaşı kesilir mi?

Engelli için  ÖTV indirimli  alınan araçların, alım ve satımı konusunda bildirim yapılır. Bu araçlar, evde bakım maaşının kesilmesine neden olmaz ancak, alınan araç muhtaçlığın değerlendirilmesinde dikkate alınır.

Adres değişikliğinde evde bakım maaşı kesilir mi?

İkametgah adresi değiştirildiğinde mutlaka yetkililere bildirilmesi gerekiyor. Bildirim yapıldığına dair alınan belge, taşınılan yer farklı bir il/semt ise, gidilen yerdeki il müdürlüğüne bildirim yapılır. Aksi halde maaş kesiliyor.

Adres değişikliği bildirilmemesi ve maaşınızın kesilmesi halinde geriye dönük ödeme yapılmıyor.

Bankada param varsa evde bakım maaşı kesilir mi?

Banka hesabında olan para aylık kişi başına düşen gelir sınırını etkilemez ancak bankada vadeli bir şekilde paranız varsa ve aylık ordan bir kazanç elde ediyorsanız maaşınız kesilebilmektedir.

Evde bakım maaşı kesildiğini nasıl öğrenebilirim?

Maaşınızın kesildiğini bulunmuş olduğunuz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat ederek veya telefon numarasından ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı il müdürlüklerine de giderek öğrenebilmek mümkündür.

Evde bakım maaşı kesilirse ne yapmalıyım?

Maaşın neden kesildiğine dair gerekçe, mutlaka yazılı olarak alınmalıdır. Eğer kesilme sebebinin haksız bir durum olduğu düşünülüyorsa, sonuca itiraz edebilir, itiraz olumsuz sonuçlanırsa istenirse bu konuda dava açılabilir.

Bu yazımızda, Evde bakım maaşı hangi durumlarda kesilir? anlattık. Konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki  yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Kadiriye

Yorum yazın