Fakirlik belgesi nasıl alınır? 2023 Nereden alınır? Başvuru formu Örneği

Fakirlik belgesi, yoksul ve maddi yardıma muhtaç vatandaşların belediyeden, kaymakamlıktan, sosyal yardım kuruluşlarından destek alabilmesini sağlıyor. Bu yardımlardan faydalanmak için fakirlik belgesi almak gerekiyor. Haberimizde fakirlik belgesi nereden alınır? Fakirlik belgesi nasıl alınır? Fakirlik belgesi almak için gerekli şartlar nelerdir? anlatacağız işte detaylar..

fakirlik belgesi nasıl alınır

Maddi olarak yeterli gelir sahibi olmayıp muhtaçlık sınırı altında kalan vatandaşların belediyelerden, kaymakamlıklardan ve diğer sosyal yardım kuruluşlarından para yardımı, gıda yardımı, kömür ve odun yardımı vb. gibi desteklerin alınabilmesi  için fakirlik belgesi talep ediliyor.

Fakirlik belgesi nedir?

Maddi olarak geçim sıkıntısı çeken yoksul ve muhtaç vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarından, vakıflardan yardım alabilmeleri için teslim etmeleri gereken belgeye verilen isimdir. Fakirlik belgesi ile başvuru yapan kişiler durumunun iyi olmadığını kanıtladığı için yapılan yardımlarda daha öncelik sahibi oluyorlar.

Belge halk arasında fakirlik kağıdı ilmuhaberi olarakta biliniyor.

Fakirlik belgesi nereden alınır?

Fakirlik belgesi almak için ilk başvuru yapılması gereken yer ikametgahınızın kayıtlı olduğu mahallenizdeki muhtarlık binasıdır. Belgeyi  muhtarlıklar verir ancak maddi durumu iyi olduğu tespit edilen kişilere muhtar tarafından belge verilmez.

Fakirlik belgesini bazı durumlarda kaymakamlıklarda verebiliyor.

Fakirlik belgesi nasıl alınır? 2023

Fakirlik belgesi almak için ikametgah adresinizde bulunan mahalle muhtarlığına gitmeniz gerekiyor. Ardından muhtarlık size fakirlik belgesi için form veriyor. Başvuru sahibi tarafından form eksiksiz şekilde dolduruluyor ve muhtarda altına imza atıp onayladıktan sonra fakirlik belgesine sahip oluyorsunuz.

Fakirlik belgesi gerçekten ihtiyaç sahibi ve muhtaç kişilere verildiğinden dolayı muhtar bazen SGK gelir belgeside talep edebiliyor.

Muhtarlık bazı durumlarda başvuru sahibinin gelir düzeyini yani muhtaç olup olmadığını anlayabilmek için başvuru sahibinden gelir testi yapmasını isteyebilir ve testin sonucuna göre belgeyi verebiliyor.

E Devletten fakirlik belgesi nasıl alınır? (Gelir Testi)

Fakirlik belgesi almak isteyen kişi için yukarıda anlattığımız gibi muhtarlık gelir testi isteyebiliyor. Gelir testi yaptırdıysanız internetten e devlet sistemi sayesinde testinizin sonucunu bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz yada çıktı olarak alabiliyorsunuz.

Gelir testi sorgulama sayfasına https://www.turkiye.gov.tr/ashb-gelir-testi-sonucu-sorgulama linkinden ulaşabilir ve T.C kimlik no ve e devlet şifrenizle kolayca çıktısını alabilirsiniz.

Fakirlik belgesi alma şartları nelerdir?

Fakirlik belgesini almak için bazı şartlar bulunuyor. Muhtarlığa belge için başvuran kişilerde aşağıdaki koşullar aranıyor.

 • Fakirlik belgesi almak için başvuru yapan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması.
 • Kişinin üzerinde herhangi bir  gayrimenkul, araç gibi mal varlığı olmaması
 • Siğortalı bir işte çalışıyor ve düzenli bir şekilde aylık alıyor iseniz fakirlik belgesi alamazsınız.
 • Başvuru sahibi kendi ikametgah adresinden başka bir muhtarlığa başvuruda bulunamaz.
 • Muhtarlık tarafından size verilen fakirlik belgesi başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgi ile doldurulmalıdır.
 • Şayet yanlış bilgi vererek fakirlik belgesi aldığınız tespit edilirse belgeniz geçersiz sayılacaktır.

Fakirlik belgesi almak için gerekli evraklar

Fakirlik belgesine başvuru yapacak olan kişilerden T.C kimlik kartı, fakirlik başvuru formu ve başvuran kişi öğrenci ise öğrenci belgesi isteniyor.

Başvuru formu muhtarlık tarafından verilecektir.

İlgili yazı: Öğrenci belgesi nasıl alınır? 

Fakirlik belgesi ne işe yarar? Nerelerde kullanılır?

Muhtardan almış olduğunuz fakirlik belgesi ile sosyal yardım yapan kuruluşlardan, belediyelerden, kaymakamlıklardan nakit para yardımı ve aşağıda saydığımız bir çok alanlarda fakirlik belgesini kullanabilirsiniz.

 • Kömür, gıda ve giyim yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • SĞK işlemleri
 • Maddi durumu okumaya yeterli olmayan öğrenciler okul dondurmak için
 • Öğrencilere burs yardımı ve diğer yardımlar
 • Nakit para yardımı
 • Çocuk bakımı için yardımlar
 • Fakirlik maaşı başvurusu sırasında
 • Fakirlik belgesi ile boşanma davalarında avukat masraflarını karşılamak gibi daha bir çok alanda fakirlik belgesi kullanılabiliyor.

Muhtar fakirlik belgesi vermiyor? Ne yapabilirim

Muhtarlıktan fakirlik belgesi alabilmek için maddi durumunuzun kötü ve siğortalı bir işte çalışmadığınızı kanıtlamanız gerekiyor. Yukarıda saydığımız şartları karşılıyor ve hala fakirlik belgesi alamıyorsanız bağlı olduğunuz il ve veya ilçenizdeki kaymakamlıklara başvurmanız gerekiyor.

Fakirlik belgesi örneği 2023 (word ve pdf olarak)

Kendiniz  fakirlik belgesi formunu doldurup çıktısını alabilirsiniz. Ancak muhtarlıktan onaylatmadığınız sürece belgeniz geçersiz sayılacaktır.

Fakirlik belgesi örneği pdf olarak indir. TIKLAYIN

Fakirlik belgesi örnegi  word olarak indir. (doc uzantılı) TIKLAYIN

Fakirlik belgesi geçerlilik süresi

Yoksulluk belgesinin geçerlilik süresi kişinin  maddiyat, iş, öğrencilik durumuna bağlıdır. Kişi sigortalı bir işe başladığında ve aylık düzenli gelir elde etmesiyle birlikte belge geçerliliğini kaybetmektedir. Öğrencilerde fakirlik belgesi geçerlilik süresi  okullarını bitirene kadardır.

Fakirlik belgesi nasıl doldurulur?

Fakirlik belgesi formu doldurulurken T.C kimlik kartınızdaki bilgiler yeterli oluyor. Bunun dışında diğer gerekli olan bütün işlemleri doldurulacak alanları muhtarlık başvuru sahibine yardım ediyor. Aşağıdaki resimde doldurulacak alanlara bakabilirsiniz.

Fakirlik belgesi formu örneği

 

fakirlik belgesi örneği, fakirlik ilmuhaberi

Fakirlik ilmuhaberi

Bu yazımızda fakirlik ilmuhaberi nasıl alınır? nereden alınır? şartları nelerdir anlattık sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

3 Yorumlar

 1. Derya
 2. Suçsuz Yere Ceza Yatmış Bir SABIKALI.

Yorum yazın