Fakirlik belgesi nasıl alınır? 2022 Nereden alınır? Ne işe yarar? Belge Örneği

Devlet ve sosyal yardım kuruluşlarından durumu iyi olmayan vatandaşlara  maddi yardım destekleri yapılıyor. Bu yardımlardan faydalanmak için ise fakirlik belgesi almak gerekiyor. Bizlerde haberimizde en kolay yoldan fakirlik belgesi nasıl alınır? nereden alınır?  E devlet üzerinden alınır mı? Fakirlik belgesi alma şartları nelerdir? Ne işe yarar? sorularını cevapladık..

fakirlik belgesi nasıl alınır

Fakirlik belgesi nedir?

Maddi olarak geçinmekte zorluk çeken  yoksul vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlardan yardım alabilmesini sağlayan yasal bağlayıcılığı olan resmi bir belgedir. Vatandaşın maddi durumunun iyi olmadığını kanıtlar niteliktedir. Halk arasında bu belge fakirlik kağıdı ve muhtaçlık belgesi olarakta bilinmektedir.

Fakirlik belgesi nereden alınır?

Fakirlik belgesi almak için ilk başvuru yapılması gereken yer ikametgahınızın kayıtlı olduğu mahallenizdeki muhtarlık binasıdır. Belgeyi  muhtarlıklar verir ancak maddi durumu iyi olduğu tespit edilen kişilere muhtar tarafından belge verilmez.

Fakirlik belgesini alabileceğiniz bir diğer yer ise kaymakamlık binalarıdır.

NOT: Fakirlik belgesi e devlet üzerinden alınamamaktadır. Belge yalnızca muhtarlık yada kaymakamlık tarafından düzenlenmektedir.

Fakirlik belgesi nasıl alınır? 2022

Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar, öğrenciler, evli olup boşanma vb. bütün işlemleriniz için  muhtardan fakirlik belgesi almak çok kolaydır. Ancak fakirlik belgesi almak için bazı şartları taşımanız ve muhtarın sizden istediği evrakları hazırlamanız gerekiyor.

Fakirlik belgesi şartları nelerdir?

Fakirlik belgesini (muhtaçlık) isteyen herkes alamıyor. Muhtarlıktan veya kaymakamlıktan fakirlik kağıdı alabilmek için şu şartları taşımanız gerekiyor.

Fakirlik belgesi almak için başvuru yapan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması.
Kişinin üzerinde herhangi bir  gayrimenkul, araç gibi mal varlığı olmaması
Siğortalı bir işte çalışan ve düzenli bir şekilde aylık alıyor iseniz fakirlik belgesi alamazsınız.
Başvuru sahibi kendi ikametgah adresinden başka bir muhtarlığa başvuruda bulunamaz.
Muhtarlık tarafından size verilen fakirlik belgesi başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgi ile doldurulmalıdır. Şayet yanlış bilgi vererek fakirlik belgesi aldığınız tespit edilirse belgeniz geçersiz sayılacaktır.

Fakirlik belgesi almak için gerekli evraklar

Fakirlik belgesine başvuru yapacak olan kişilerden T.C kimlik kartı, fakirlik başvuru formu ve başvuran kişi öğrenci ise öğrenci belgesi isteniyor.

Başvuru formu muhtarlık tarafından verilecektir.

İlgili yazı: Öğrenci belgesi nasıl alınır? 

Fakirlik belgesi ne işe yarar? Nerelerde kullanılır?

Kömür, gıda ve giyim yardımı
Eğitim
sağlık
SĞK işlemleri
Okul dondurmak için
Öğrencilere burs yardımı
Nakit para yardımı
Çocuk bakımı
Fakirlik maaşı başvurusu sırasında
Fakirlik belgesi ile boşanma davalarında nafaka ödememek yada daha az nafaka ödemek için.

Fakirlik belgesi e devlet üzerinden alınır mı?

İnternette bir çok web sitesi belgenin e devletten alınabileceğini yazmışlar ancak fakirlik belgesi e devlet sistemi üzerinden alınamamaktadır. Fakirlik kağıdı yalnızca muhtarlık ve kaymakamlıklardan alınabilmektedir. Şayet muhtar sizden gelir testi yaptırmanızı istemiş ise bu testin sonucunu e devlet sayfasından öğrenebiliyorsunuz.

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-gelir-testi-sonucu-sorgulama

Muhtar fakirlik belgesi vermiyor? Ne yapabilirim

Muhtarlıktan fakirlik belgesi alabilmek için maddi durumunuzun kötü ve siğortalı bir işte çalışmadığınızı kanıtlamanız gerekiyor. Yukarıda saydığımız şartları karşılıyor ve hala fakirlik belgesi alamıyorsanız bağlı olduğunuz il ve veya ilçenizdeki kaymakamlıklara başvurmanız gerekiyor.

Fakirlik belgesi örneği 2022 (word ve pdf olarak)

Kendiniz  fakirlik belgesi formunu doldurup çıktısını alabilirsiniz. Ancak muhtarlıktan onaylatmadığınız sürece belgeniz geçersiz sayılacaktır.

Fakirlik belgesi örneği pdf olarak indir. TIKLAYIN

Fakirlik belgesi örnegi  word olarak indir. (doc uzantılı) TIKLAYIN

Fakirlik belgesi geçerlilik süresi

Yoksulluk belgesinin geçerlilik süresi kişinin  maddiyat, iş, öğrencilik durumuna bağlıdır. Kişi sigortalı bir işe başladığında ve aylık düzenli gelir elde etmesiyle birlikte belge geçerliliğini kaybetmektedir. Öğrencilerde fakirlik belgesi geçerlilik süresi  okullarını bitirene kadardır.

Fakirlik belgesi formu örneği

 

fakirlik belgesi örneği, fakirlik ilmuhaberi

Fakirlik ilmuhaberi

Bu yazımızda fakirlik ilmuhaberi nasıl alınır? nereden alınır? şartları nelerdir anlattık sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap

error: