Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? Kimlere verilir? 2023 Şartları

Sosyal devlet anlayışı ile yurt genelindeki yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara belirli yardımlar yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de vatandaşlık genel müdürlüğü (VGM) tarafından yapılan muhtaçlık aylığı diğer adı ile fakirlik maaşıdır. Fakirlik maaşı almak isteyen vatandaşlar için bizlerde haberimizde,  Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? Fakirlik maaşı ne kadar? Fakirlik maaşı kimlere verilir? başvuru şartları ve gerekli evraklar nelerdir? konularını anlattık. İşte detaylar..

fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır

Fakirlik maaşı kimlere verilir?

Muhtaçlık aylığı almak için başvuru yapan  kişilerde aranan gerekli şartlar şunlardır.

Fakirlik maaşı alma şartları;

 • Başvuru yapacak olan kişi  çocuk ise  anne veya babasının sağ olmaması
 • % 40 ve üzeri engelli olan olan kişiler
 • Başvuru yapacak olan kişinin üzerinde taşınır taşınmaz mal var ise verilecek fakirlik aylığı miktarını geçmemesi (muhtaçlık sınırı ise 2023 yılında 1417 TL’dir)
 • Kişinin üzerinde herhangi bir taşınmaz gayrimenkul olmaması (Ev, arsa vb.) ve taşınır mal olmaması
 • Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması
 • Sosyal güvencesi olmaması
 • Herhangi bir sigortalı işi ve düzenli şekilde aylık almaması

Fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? 2023

Fakirlik maaşı başvuru işlemi için kayıtlı olduğunuz ikametgah adresinizdeki illerde bulunan vakıflar genel müdürlüğüne (VGM) şahsen giderek  veya posta yolu ile  başvuru yapmanız gerekiyor. İnternet üzerinden fakirlik maaşı başvuru formunu indirip gerekli alanları doldurmanızın ardından sizden istenen gerekli evrakları da dosyanızın içine koyarak başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Önemli: İnternetten fakirlik maaşına başvuru yapılamıyor. internet üzerinden yalnızca başvurunuzun durumunu sorgulama işlemi yapılabiliyor.

Fakirlik maaşı başvuru formu 2023

Vakıflar genel müdürlüğü Fakirlik maaşı başvuru formunu indirip doldurabilirsiniz.

Engelliler için muhtaç aylığı formu TIKLAYIN

Yetimler için muhtaç aylığı formu TIKLAYIN

Fakirlik maaşı için gerekli evraklar

Fakirlik maaşı (muhtaç aylığı) başvurusu yapacak olan vatandaşlar vakıflar genel müdürlüğüne aşağıdaki verilen evrakları hazırlayıp, engelli ise özrünü belirten sağlık kurulu raporunu da ekledikten sonra başvuru formuyla birlikte teslim etmeleri gerekiyor.

Fakirlik maaşı başvuru evrakları;

 • Muhtaç aylığı başvuru formu,
 • Muhtaç olan engelli kişi başvuru yapacak ise formun yanında ( Engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu da eklenmesi gerekiyor) Engelli raporu ise hastanelerden alınıyor.

E devlet fakirlik maaşı başvurusu sorgulama

İnternet üzerinden e  devlet sistemi sayesinde daha önce vakıflar genel müdürlüğüne yapmış olduğunuz fakirlik aylığı ve eğitim yardımı başvurularınızın durumunu sorgulayabilirsiniz. Bunun için şu adımları takip etmeniz gerekiyor.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama  bağlantı linkine tıklayın
 2. Daha sonra  T.C kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizle birlikte sayfaya giriş yapın
 3. Açılan ekranda kendiniz için veya çocuğunuz için başvuru yapmışsanız o kutucuğu işaretleyin
 4. Sorgula” butonuna tıklayın ve karşınızda başvurunuzun durumunu görüntüleyin
 5. Şayet gözükmüyor ise başvurunuz onaylanmamış veya sisteme işlenmemiş olabilir bu gibi durumda vakfı arayabilir yada bizzat gidip sorabilirsiniz.

(Muhtaçlık aylığı) Fakirlik maaşı ne kadar 2023

Fakirlik maaşı (muhtaç aylığı) 2023 yılında muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 1.474,07 TL ödenmektedir. VGM tarafından verilen bu para miktarı her yıl değişmektedir.

Fakirlik maaşı ne zaman yatar?

Maaşı  almaya hak kazanan kişilerin hesaplarına her ay düzenli olarak 1474 TL yatmaktadır. Vakıflar genel müdürlüğü maaşınızı hangi güne göre belirlemiş ise o gün maaşlar ziraat veya PTT hesaplarınıza yatıyor

Fakirlik maaşı nereden alınır?

Fakirlik aylığı vakıflar genel müdürlüğünden alınıyor. Maaşı almaya hak kazanan kişilere PTT veya ziraat bankası hesabından ödemeler yapılmaktadır.

Engelli aylığı muhtaçlık sınırı 2023

Engelli muhtaç aylığı almak için en az % 40 engelli oranında olmanız ve üzerinize taşınır yada taşınmaz bir mal yada düzenli olarak yatan bir maaşınız olmaması gerekiyor.

Muhtaç aylığı ne zaman kesilir?

Yoksul durumda olan muhtaç ve engelli kişilere her ay düzenli bir şekilde ödenen fakirlik maaşı bazı durumlarda kesiliyor ve ödeme süreli veya süresiz olarak dondurulabiliyor.

Muhtaç aylığı kesilme nedenleri şunlardır;

 • Kişinin vefat etmesi
 • Muhtaçlığının kalkması veya bakım altına alınması
 • Yetim erkek veya kız çocuğun 18 yaşını doldurması
 • Yetim erkek veya kız çocuğun eğitim görmeleri halinde lise öğreniminde 20 üniversite öğreniminde 25 yaşını tamamlaması
 • Üzerine kayıtlı mal veya lüks araba olması
 • Muhtaçlık maaşı alan kişilerin birbirini takip eden 3 ay içerisinde, muhtaçlık maaşlarını çekmemeleri halinde, kişilere verilen muhtaçlık maaşı kesilir.

 

Bu yazımızda fakirlik aylığı nasıl alınır fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? anlattık soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

 

 

Yorum yazın