Hijyen belgesi nasıl alınır? Halk Eğitim, E Devlet, Başvuru Ve Ücreti 2023

İş yeri açma veya iş yerlerinde çalışmak isteyen vatandaşlarımız meb onaylı hijyen belgesi nasıl alınır? konusu hakkında araştırmalar yapıyor. Bizde bu yazımızda Meb onaylı hijyen belgesi sertifikası nasıl alınır? Nereden alınır? Hijyen belgesi ücreti ne kadar? kaç günde alınır? sorularını yanıtladık..

hijyen belgesi nasıl alınır

Hijyen belgesi nedir?

Hijyen belgesi, gıda ve su sektöründe çalışmak isteyen personele  veya iş yeri açmak isteyen kişilerin, insan sağlığına zarar verecek ortamlarda gerekli tedbir ve detaylı temizlik gibi konularda hijyen eğitimi alması sonrasında verilen sertifikaya hijyen belgesi denmektedir.

Hijyen belgesi; market, kuaför, sauna gibi vb. yerlerde çalışacak olan kişilerin alması gereken zorunlu bir belgedir ve  gıda ve su sektöründe iş yeri sahibi olan ve çalışan personelin hijyen belgesi olmaması halinde para cezası kesilmektedir. Hijyen belgesi cezası ise 2023 yılında kişi başı 644 TL, ile 2.595 TL arasında değişebilmektedir.

Hijyen belgesi nasıl alınır? 2023

MEB onaylı Hijyen belgesi, halk eğitim merkezlerinden kolay bir şekilde alınabiliyor. Hijyen belgesi almak isteyen kişi  bulunmuş olduğu bölgedeki halk eğitim merkezine başvuru yaparak hijyen eğitimi kursuna kayıt olması gerekiyor. Daha sonra kişiye belirli konularda hijyen eğitimi veriliyor ve bu eğitimin sonunda sınava giriyor. Sınavda başarılı olması halinde sertifika ücretini vererek belge kolay bir şekilde alınabiliyor.

Hijyen belgesine sahip olunduktan sonra halk eğitim merkezi tarafından belge e devlet sisteminede yükleniyor E- Devlet üzerinden sertifikaya ulaşmak için ise şu adımları takip etmek gerekiyor.

E Devletten hijyen belgesi nasıl alınır?

Hijyen belgesi e devlet üzerinden sadece internet kullanılarak online bir şekilde kolayca alınabiliyor. E Devlet hijyen belgesi sorgulama işlemi için ise https://www.turkiye.gov.tr/meb-sertifika-bilgileri-sorgulama sayfasına T.C kimlik no ve  şifreniz ile giriş yaparak hijyen belgesi sertifikanızı indirebilir yada çıktı olarak alabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi gıda ve su sektöründe çalışan kişilerin  e devletten hijyen belgesini almak için halk eğitim merkezindeki hijyen eğitimi kursunu başarıyla tamamlamaları gerekiyor.

Hijyen belgesi fiyatı 2023 ne kadar?

Hijyen sertifikası alınabilmesi için belirli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Kurum ve özel kurs merkezlerine göre bu ücretler farklılık gösterebilmektedir. Halk eğitim hijyen belgesi ücreti 2023 yılında güncel olarak 50 -100 TL’ dir.

Hijyen belgesi ücreti nereye yatırılır?

Hijyen belgesinin ücreti genellikle kurum tarafından elden alınıyor. Bazı durumlarda bankaya yatırılması istenebilir bu gibi durumda hangi bankaya yatırılması gerektiği konusunda kurumdaki yetkililer bilgilendirme yapmaktadır.

Halk eğitim hijyen belgesi online başvuru

MEB onaylı hijyen belgesi almak için halk eğitim merkezine internetten online bir şekilde başvuru yapılabiliyor. Başvuru işleminden sonra hijyen eğitimi kursuna katılabiliyorsunuz. Başvuru adımları ise şu şekilde;

https://e-yaygin.meb.gov.tr/  internet sitesine tıklayın ve ardında e devlet girişi butonuna tıklayın ve T.C kimlik numaranızla e devlet şifrenizi yazın ve giriş yapın.

Açılan sayfada sol taraftaki menüde ”BAŞVURULAR” sekmesine tıklayın. Ardından ”KURSA ÖN BAŞVURU YAP” sekmesine tıklayın çıkan sayfada İL ve İLÇE’ nizi seçin ara yazan yere hijyen yazıp aratın. Karşınıza çıkan Hijyen kursuna kayıt ol tıkladığınızda hijyen belgesi sertifikasına online başvuru işleminiz gerçekleşecektir.

Hijyen belgesi için gerekli evraklar?

Halk eğitim merkezlerinde hijyen belgesi almak için, hijyen eğitimi kursuna kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt sırasında başvuru formunun yanında şu evraklarda yanınızda bulunması gerekiyor.

Hijyen belgesi için başvuru evrakları;

  • T.C kimlik kartı ve fotokopisi
  • Başvuru yapan kursiyerin kurum tarafından verilen başvuru formunun eksiksiz şekilde doldurulması
  • İlgili kurum tarafından istenen hijyen eğitimi kursuna katılım ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu yada makbuzunun bulunması.

Hijyen belgesi ne kadar sürede alınır?

MEB hayat boyu öğrenme müdürlüğü çatısı altında hizmet veren halk eğitim merkezlerinde hijyen belgesi almak için 8  saat süren hijyen eğitimi kursuna katılmanız gerekiyor. Kısaca sertifikaya sahip olabilmek için 8 saat süren eğitimi tamamlamanız ardından 1 veya 2 hafta içinde belge elinizde oluyor.

Hijyen belgesi geçerlilik süresi?

Halk eğitim merkezinden veya özel kurs ve firmalardan alınan belgeler ömür boyu geçerliliğe sahip olmaktadır. Ancak özel kurs veya firmalardan alınan hijyen eğitimi sonrası verilen sertifikanın  ”MEB ONAYLI” olmasına son derece dikkat edilmelidir.

Peki hijyen belgesi kaç yıl geçerli? diye soracak olursanız. Yalnızca bir defa alınan bir sertifika olduğu için yıllarca kullanabilirsiniz.

Hijyen belgesi hakkında sıkça merak edilenler

1- Hijyen belgesi ne işe yarar? : Gıda ve su sektöründe işyeri açma veya bu sektörlerde çalışmak için gerekli olan bir sertifikadır.

2- Hijyen belgesi nereden alınır? Alternatif kurum ve firmalar nelerdir? : Hijyen belgesini hızlı ve kolay bir şekilde almak için ilk başvurulması gereken yer halk eğitim merkezleridir. Alternatif olarak başka yerlerden almak isterseniz internetten online olarak kurslara katılabileceğiniz web sitesi olan firmalarada başvuru yapabilirsiniz.

3- Hijyen belgesi e devlete ne zaman düşer? : Hijyen eğitimi sınavından sonra sertifikayı almaya hak kazanmışsanız. Aldığınız kurum tarafından 1 hafta içinde belgeniz e devlete  yüklenmektedir.

4- Hijyen belgesi hemen alınır mı ? : Belge hemen alınmaz ancak işe  girmek için kullanacaksanız hijyen eğitimi kursuna başvurduğunuzu kanıtlayan bir evrağı iş yerine ibraz ettiğinizde işe alımınız gerçekleşecektir.

5- Hijyen belgesi kayboldu nasıl alabilirim? : Sertifikanızın kaybolması durumunda yukarıda anlattığımız e devlet üzerinden belge  çıkarma yolu ile tekrardan belgenize sahip olabilirsiniz.

6- Hijyen belgesi yaş sınırı kaçtır? :Her yaş, eğitim, sosyal statü ve kültür düzeyindeki herkes katılabilir. 18 yaşından küçükler, velilerin izniyle katılabilir. İlköğretim çağındakiler, devam ettikleri okul saatleri dışındaki serbest zamanlarda, istedikleri kursa devam edebilir. Yabancı uyruklular, valiliğin izni ile etkinliklere katılabilir. Gerektiğinde, belirli yaş ve eğitim seviyesi, uygulanacak programın özelliğine göre aranır. Bu durum Halk Eğitimi Merkezleri’nce duyurularla belirtilir.

Bu yazımızda halk eğitim hijyen belgesi nasıl alınır? 2023 anlattık yazı hakkında soru, sorun veya görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bir Yorum

Yorum yazın