Hijyen Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır? 2022 Hijyen Belgesi Başvurusu

Hijyen belgesi, 5 Temmuz 2013 yılından itibaren,  resmi gazetede yayınlanan gıda hijyen yönetmeliğine göre,  gıda ve su sektöründe bulunan, iş yeri sahipleri  ve çalışanlar için, hijyen belgesi almak  zorunlu hale geldi.  Hijyen sertifikası  olmadan çalışan işyerleri için, kanun gereğince hijyen belgesi cezası kesiliyor. 2021 yılında bu ceza, 644 TL ile 2.595 TL arasında bir ücrete tekabül ediyor. Bir defaya mahsus alınan bir belge olduğu için hijyen belgesi geçerlilik süresi bulunmuyor ve iş değiştirildiğinde tekrardan aynı belge kullanılabiliyor. Peki Hijyen belgesi nedir?, Hijyen belgesi nereden alınır?,  MEB onaylı hijyen belgesi nasıl alınır? gibi soruların yanıtlarını haberimizde derledik. İşte Hijyen belgesi almak için gerekenler..hijyen belgesi nasıl alınır, hijyen belgesi nereden alınır, hijyen belgesi nedir

Hijyen belgesi nedir? – Ne işe yarar

Hijyen belgesi nedir; Belirli meslek gruplarında (gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, kaplıca, hamam, sauna, berber, dövme, otel, pansiyon Vb.)   sektör sahibi  ve bu işletmelerde çalışacak olan kişilerin,  insan sağlığına zarar verecek  bir ortamda alınabilecek önlem, temizlik ve korucuyu faaliyetlerle ilgili alınan hijyen eğitimi sonrası verilen sertifikaya denilmektedir. Halk arasında ”hijyen sertifikası” olarak da bilinmektedir

Hijyen belgesi ne işe yarar; Gıda  ve perakende  sektörü gibi, insan vücuduna yakın temasta bulunabilecek yerlerde çalışan kişilerin, bulaşıcı ve cilt hastalıkları gibi konularda eğitim aldığını kanıtlar nitelikte bir belgedir. Bu belge yukarıda sayılan ve benzeri mesleklerde iş yeri açmak ve bu iş yerlerinde çalışmak isteyen kişiler için  işe yarıyor.

Peki Hijyen belgesi nereden, nasıl alınır?

Hijyen belgesi nereden alınır?

Hijyen belgesi nereden alınır? Sorusunun yanıtı, Gıda ve su sektöründe çalışanlar için, hijyen belgesi veren kurumların başında Halk Eğitim Merkezleri geliyor. Milli eğitim bakanlığı hayat boyu öğrenme müdürlüğü çatısı  altında MEB tarafından yetki verilmiş özel kurs merkezleri ve firmalarda bulunmaktadır. Ancak bu özel kurs yerlerinden alınan belgelerin MEB onaylı olmasına son derece dikkat edilmelidir.

Hijyen belgesi almak için, bu özel kurs yerleri ve kurumlar, başta istanbul, ankara, izmir gibi şehirlerimizde ve ülkemizin her ilinde mevcuttur. Peki halk eğitimden hijyen belgesi nasıl alınır? başvuru için gerekli evraklar ve ücretleri ne kadar

Hijyen belgesi nasıl alınır?  2022

MEB onaylı, hijyen belgesi alma işlemleri için, bulunmuş olduğunuz il veya ilçedeki halk eğitim merkezine müracaat etmeniz ve hijyen belgesi başvurusu yapmanız gerekiyor. Başvuru için sizden talep edilen ücreti ödemeniz ve gerekli evrakları hazırlayıp kuruma teslim ettikten sonra, 8 saat süren hijyen eğitimi için size gün veriliyor.  Bu eğitimlerin sonucunda sınava girilir ve sınavdan geçmeniz şarttır . Bütün bu işlemler bittikten sonra hijyen belgesini alabilirsiniz.

Sizden istenen belgeleri ve sınav sorularını, ücretini aşağıda sıraladık.

Halk eğitim hijyen belgesi başvurusu için gerekli evraklar ve belgeler

Halk eğitimden Hijyen belgesi almak için, aşağıdaki başvuruda istenen belgeleri tamamlamanız ve kuruma sunmanız şarttır.

 • Halk eğitim tarafından verilen, hijyen belgesi başvuru formu (Tarafınızdan eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekiyor)
 • Eğitime katılacak kişinin T.C Kimlik kartı ve önlü arkalı fotokopisi
 • Kurumun eğitim ve belge için talep ettiği ücretin ödendiğine dair belge veya banka dekontu
 • Okuma yazma biliyor olmak

Bu istenen evrakları tamamlamanız halinde halk eğitim hijyen belgesi başvurusu yaparak hijyen eğitimi kursuna katılma hakkına sahip olabilirsiniz.

Hijyen belgesi fiyatı 2022

Hijyen sertifikası alınabilmesi için belirli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Kurum ve özel kurs merkezlerine göre bu ücretler farklılık gösterebilmektedir. Halk eğitim hijyen belgesi ücreti 2022 yılında güncel olarak 50 TL’ dir.

Hijyen belgesi ücreti nereye yatırılır

Hijyen belgesinin ücreti genellikle kurum tarafından elden alınıyor. Bazı durumlarda bankaya yatırılması istenebilir bu gibi durumda hangi bankaya yatırılması gerektiği konusunda kurumdaki yetkililer bilgilendirme yapmaktadır.

Hijyen belgesi almak için sorulan sorular

Hijyen belgesi almaya hak kazanabilmeniz için hijyen eğitimi gördükten sonra sınavda sizlere şu sorular sorulmaktadır.

 • Vücudumuza bulaşan hastalıkların ne gibi şekillerde bulaştıkları ve virüs, mikrop özellikleri
 • Hastalıklara yakalanmamak için önlemler
 • Mikropların tanımı, çeşitleri ve bulaşma yolları
 • İşyeri sahiplerine uygulanan yasalar
 • Çalışan işçilere yönelik yasa
 • Hastalıkların kaynakları ve bulaşma yolları hakkında
 • Enfeksiyon zinciri
 • Sık görülen hastalıklar

Hijyen belgesi geçerlilik süresi

Yönetmeliğe  göre belgenin geçerlilik süresi bulunmamaktadır. Bir defaya mahsus alınan bir belge olduğu için gıda sektöründe çalışılabilecek işyeri veya iş değişimi durumunda tekrardan aynı belge yıllarca yenilenmeden kullanılabilmektedir.

Hijyen belgesi kimlere zorunlu 

Hijyen belgesi yönetmeliğinde, sertifikayı alma zorunluluğu bulunan sektörler şu şekilde ifade edilmiştir.

 • Kuaför
 • Berberler
 • Dövme yapan yerler
 • Masaj ve güzellik merkezleri
 • Hamam
 • Sauna
 • Kaplıca
 • Gıda üretimi yapan yerler ve perakende satışının yapıldığı sektörler

Bu sayılan sektörlerde hijyen belgesi almak zorunludur.

Hijyen belgesi kursu kaç saat sürüyor

Hayat boyu öğrenme müdürlükleri tarafından belirlenen hijyen belgesi kursu 8 saat sürmektedir.

Bu yazımızda hijyen belgesi nasıl alınır? nereden alınır? Hijyen belgesi nedir sorularını yanıtladık konu hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

1 YORUM

 1. Emine karagöz

Yorum Yap