Öğrenci belgesi nasıl alınır? E Devlet lise, üniversite, ilkokul öğrenci belgesi çıkarma

Öğrenci belgesi diğer ismi ile öğrenim belgesi bir çok kurum tarafından  talep edilebiliyor. Bu durumda öğrenciler online olarak, internetten öğrenci belgesi almak istiyorlar. Bizde haberimizde öğrenci belgesi nedir? nereden alınır?  e devlet ile ilkokul, üniversite, lise öğrenci belgesi nasıl alınır? sorularının yanıtlarını verdik. Yazımızı okuyarak kolay bir şekilde okula gitmeden e-devletten öğrenci belgesi çıkarma işlemini yapabilirsiniz.

öğrenim belgesi nasıl alınır

Öğrenci belgesi nedir? Ne işe yarar

Öğrenim belgesinin  diğer adı öğrenci belgesidir. Öğrencinin ilköğretim, lise, üniversite gibi kurumlardan hangisinde eğitim gördüğünü ve öğrenciye dair detaylı bilgilerin bulunduğu bir belgedir. Öğrencinin güncel olarak eğitimine devam ettiğini kanıtlar.

Öğrenim belgesi ne işe yarar

Ehliyet, sürücü kursu, burs, staj, pasaport, askerlik işlemleri, indirimli otobüs kartı, iş başvuruları gibi bir çok alanda öğrenim belgesi kullanılmaktadır. Bu gibi sizden öğrenci belgesi isteyen bütün kurumlara belgenizi vererek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenci belgesi nasıl alınır?

Günümüz teknolojisinin hızla gelişmesiyle birlikte bir çok işlemlerimizi online olarak internetten e devlet sayesinde halledebiliyoruz. E devletten öğrenci belgesi alma işlemide bunlardan birisidir. T.C kimlik numaranızı ve e devlet şifresini girerek  lise (ortaokul), üniversite ve ilkokul öğrenim belgesini barkodlu bir şekilde alabiliyorsunuz.

Ancak her okulun öğrenci belgesi e-devlette farklı sayfalarda olduğu için tek tek sıraladık.

Lise öğrenci belgesi nasıl alınır? (E-Devlet ile)

E devlet’ten lise öğrenci belgesi alma işlemi son derece kolaydır. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ogrencilik-belgesi-sorgulama internet sayfasına tıklayın. Açılan pencerede şu adımları takip edin;

 1. (Ortaokul) Lise öğrenci belgesi almak için T.C Kimlik numarası ve e devlet şifrenizi girin
 2. ”Bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum kutucuğunu işaretleyin”
 3. Karşınızda barkodlu öğrenci belgesini göreceksiniz.
 4. Öğrenci belgesini çıkarmak istiyorsanız sağda bulunan yazdır seçeneğine tıklayın
 5. Bilgisayarınıza indirmek için ise pdf olarak indir butonuna basın.

Öğrenci belgesi gözükmüyor ise bilgisayardan deneyin. E devlet şifreniz yok ise veliniz olan anne veya babanızın e devletiyle kolay bir şekilde aynı işlemleri uygulayarak alabilirsiniz. E devlet haricinde lise öğrenci belgesi e okul üzerinden alınamamaktadır.

Üniversite öğrenci belgesi nasıl alınır? (E Devlet)

E-Devlet üzerinden üniversite öğrenci belgesi almak için https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama internet sayfasına tıklayın. Açılan pencerede şu adımları takip edin;

 1. Kimliğimi doğrula butonuna tıklayın.
 2. Açılan sayfada T.C kimlik no ve e-devlet şifrenizi girerek giriş  yapın
 3. Karşınızda barkodlu üniversite öğrenci belgenizi göreceksiniz.
 4. Öğrenci belgenizi çıkarmak için ise sağda bulunan yazdır butonunu kullanabilirsiniz
 5. Belgenizi isterseniz bilgisayarınıza pdf olarak indirip kaydedebilirsiniz.

Üniversite öğrenci belgesini internetten almak istemiyorsanız bağlı olduğunuz okula  talep dilekçesi vererek  belgenizi alabilirsiniz.

İlkokul öğrenci belgesi nasıl alınır? (E devlet)

E Devletten ilkokul öğrenci belgesi kolay bir şekilde alınabiliyor. Ancak E devlet sistemini kullanabilmek için 15 yaşından büyük olmanız ve e devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. Bu durumda  okuduğunuz okulda veliniz olarak anne ve babanızdan hangisi kayıtlı ise e devlet sisteminden öğrenci belgenizi alabiliyor.

İlk okul öğrenci belgesi için şu adımları takip edin;

 1. https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ogrencilik-belgesi-sorgulama internet sayfasına girin
 2. Velinizin T.C kimlik numarasını  ve e-devlet şifresini yazarak giriş yapın
 3. Karşınızda erkek yada kız çocuğunuzun ismi yazılı şekilde öğrenci belgesini göreceksiniz
 4. ilkokul öğrenci belgesini çıkarmak için yazdır butonuna tıklayın
 5. belgeyi bilgisayarınıza indirmek için indir butonunu kullanın

E devlet öğrenci belgesi gözükmüyor (çözümü) 2023

Öğrenci belgesinin e devlette gözükmemesinin bir çok sebebi vardır. Sayfaya girdiğinizde e devlet sistemi öğrenci belgesini vermiyor ve hata alıyorsanız bilgisayardan denemeniz gerekiyor.

İkinci olarak lise veya ilkokul öğrencisiyseniz velinizin e devletinden belgenizi almayı deneyin. Bu yöntemle sorunsuz şekilde belgenizi alabilirsiniz.

Öğrenci belgesi nereden alınır?

Öğrenci belgesini almak için iki farklı yol bulunmaktadır. Bunlardan en kolay olanı internetten  e devlet sistemiyle almaktır. E devlet haricinde e okul ve meb üzerinden öğrenci belgesi alınamamaktadır. Lise, üniversite, ilkokul öğrencileri e devlet şifresiyle kolayca belgelerini alabilirler.

İkinci yol ise öğrenim görmüş olduğunuz okuldan öğrenci işlerine başvurarak almaktır.

Bu yazımızda öğrenci öğrenim belgesi nedir, nereden nasıl alınır? sorularını yanıtladık. Sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Yorum yazın