Ölüm aylığı hangi durumlarda kesilir? 2022 Kesilme sebepleri

Dul ve yetim aylığı olarak da bilinen ölüm aylığının kesilmesi hakkında, vefat eden sigortalının  geride kalan hak sahipleri tarafından araştırmalar yapılıyor. Ölüm aylığı neden kesilir? sorusunun yanıtı bir çok kritere göre değişebiliyor. Peki ölüm aylığı hangi durumlarda kesilir? kesilme sebepleri nelerdir? işte detaylar..

ölüm aylığı hangi durumlarda kesilir

Ölüm aylığı hangi durumlarda kesilir?

Ölüm aylığı, 1800 gün primini doldurmuş sigortalının eşine, çocuklarına, ve anne babasına veriliyor. Ölüm aylığının kesilmesi ise her hak sahibinin yaşına, cinsiyetine, evlenmesine ve sigortalı olarak işe başlaması gibi şartlara göre değişiklik gösterebiliyor. Buna göre ölüm aylığı kesilme sebepleri şunlardır;

  1. Vefat eden sigortalının dul eşinin ölüm aylığının kesilmesi: Dul eşin ölüm aylığı alırken başka birisi ile resmi olarak evlenmesi halinde dul aylığı kesilmektedir. İkinci evliliğindeki eşininde vefat etmesi halinde ölüm aylığına hak kazanırsa önceki ve sonraki eşinin maaşı arasında seçim yapma hakkına sahiptir. Ayrıca harp malulü birisi ile evlendiğinde maaşı kesilmez. Dul eş evlenmeyip sigortalı bir işte çalışmaya başladığı zaman yalnızca ek/ilave ödemeleri kesilir.
  2. Kız çocuğun ölüm aylığının kesilmesi: Kız yetimin evlenmesi halinde aylığı kesilmektedir. 4/1-a, ve 4/1-b kapsamında çalışmaya başladıklarında aylıkları kesilmez. 4/1-c kapsamında işe başladığında aylığı kesilmektedir.
  3. Erkek çocuğun ölüm aylığının kesilmesi: Erkek yetimin evlenmesi veya sigortalı olarak işe başlaması halinde aylığı kesilmektedir. Ayrıca erkek çocuk eğitim görmüyorsa 18 yaşına girdiğinde, ortaöğrenim görüyorsa 20 yaşında, yükseköğrenim yapmakta ise 25 yaşında aylıkları kesilmektedir.
  4. Engelli erkek çocuğun aylıklarının kesilmesi: 4/1-c sigortalı olarak çalışan engelli çocuğun aylığı kesilir. Ayrıca muhtaç olmadıkları tespit edildiğinde kesilir. Evlenmesi halinde ise kesilmez.
  5. Anne ve babanın yetim aylığının kesilmesi: 4/1-c li çalışan  ve muhtaç olmadıkları tespit edilen anne, babanın aylıkları kesilmektedir. Ayrıca ölüm maaşı alan babanın evlenmesinden dolayı maaşı kesilmez. Annede ise evlendiği vakit ölüm aylığı kesilir.

Ölüm aylığı ne zaman kesilir hakkında merak edilenler

Ölüm aylığı işe başlayınca kesilir mi?

Ölüm aylığı alan hak sahiplerinin çalışmaya başlayınca aylıkları aşağıdaki maddelere göre kesilmektedir.

  1. Dul eşin işe başlamasıyla aylığı kesilmez, yalnızca ek ödemeleri kesilir
  2. Kız çocuğunun 4/1-c li olarak işe başlamasında kesilir
  3. Erkek çocuğun herhangi bir sigortalı işe girmesiyle kesilir

Ölüm aylığı evlenince kesilir mi?

Hak sahibi olan dul eşin ve kız çocuğun evlenmesi halinde kesilir. Ancak bu hak sahiplerinin boşanması dolayısıyla tekrardan ölüm aylığı bağlanabilmektedir.

 

Bu yazımızda Ölüm aylığı hangi durumlarda kesilir? Kesilme sebepleri nelerdir anlattık. Soru ve sorunlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Yap

error: