Ölüm aylığı nasıl bağlanır? 2022 Ölüm aylığı bağlanma şartları ve başvurusu

Ölüm aylığı,  sigortalı olarak çalışan kişinin ölmesi sonucu geride kalan dul ve yetimlerinin talebi doğrultusunda bağlanan bir maaştır. Bu nedenle ölüm aylığı almak için vatandaşlarımız, ölüm aylığı nasıl bağlanır? araştırıyor. Bizde haberimizde Ölüm aylığı bağlanma şartları, Ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır?, Ölüm aylığı bağlanması için nereye hangi belgelerle başvurulmalıdır?  kimlere verilir?, başvuru belgeleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını verdik..Ölüm aylığı nasıl bağlanır

Ölüm aylığı nedir?

Ölüm aylığı nedir; SGK tarafından, sigortalı olarak çalışan kişinin vefat etmesi halinde geride kalan yasal mirasçılarına bağlanan maaşa ölüm aylığı denilmektedir. Birçok yerde dul ve yetim aylığı olarak ta bilinmekte. Bu maaşın bağlanması için belirli şartlar olmakla beraber her isteyen kişiye bağlanmaz.

NOT: Vatandaşlar tarafından ölüm aylığı ve ölüm geliri karıştırılmaktadır. Ölüm gelirinde, sigortalı iş göremezlik geliri alırken veya çalıştığı yerde iş kazası, meslek hastalığı gibi sebeplerden dolayı vefat ederse mirasçılarına herhangi bir şart  ve sigortalılık süresi, yaş, prim ödeme gün sayısı gibi koşullar aranmadan ölüm geliri bağlanır.

Ölüm aylığı kimlere verilir?

Ölüm aylığı kimlere bağlanır, sorusunun yanıtı şu kişilerdir.

 • Vefat eden kişi ile yasal evlilik bağı olan eşlere
 • Anne, babaya
 • Çocuklara

Ölüm aylığı bağlanma şartları

SGK veya bağkur’lu olarak çalışan eşten, anne ve babadan vefat etmeleri halinde geride kalan mirasçılarına ölüm aylığı bağlanabiliyor. Ancak bu maaşı almak için, ölen  sigortalının belirli bir süre prim ödemesi gibi belirli şartlar bulunuyor.

Mirasçılara maaş bağlanabilmesi için ölüm aylığı şartları nelerdir?, maddeler halinde aşağıda açıklanmıştır.

 1. Ölen sigortalının ödemesi gereken, ölüm aylığı prim gün sayısı 1800 gün olmakla beraber vefat etmeden önce en az 5 yıl sigortalı olması.
 2. 4/1-(a) kapsamındaki ölen sigortalının  ise 5 yıl sigortalı ve 900 gün prim ödemesi gerekmektedir.

1- Vefat eden sigortalının dul eşine ölüm aylığı bağlanma şartları

Sigortalının ölmesi halinde geride kalan dul eşine aylık bağlanabilmesi için, yasal olarak evli olması şarttır. Resmi nikah haricinde, imam nikahlı olması durumunda eşe aylık bağlanamaz.

2- Erkek çocuğa ölüm aylığı bağlanması

Evli veya evli olmama gibi durumlar göz önüne alınmaksızın, üniversiteye gitmeleri halinde 25 yaşına kadar, lise öğrenimi halinde 20 yaşına kadar, herhangi bir yerde eğitim görmemeleri halinde ise 18 yaşına kadar aylık alabilirler. Fakat sigortalı bir işte çalışmaları halinde ölüm aylığından faydalanamazlar.

3- Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanması

Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için yaş veya eğitim durumu gibi şartlar aranmamaktadır. Ancak evli olmamaları veya evlenip dul kalmaları halinde aylık bağlanabilir. Sigortalı olarak bir işte çalışmamaları da şarttır.

Ölüm aylığı nasıl bağlanır?

Vefat eden kişinin geride kalan mirasçılarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartları taşıması   ve belgelerini hazırlamaları halinde ölen kişi hangi kuruma bağlı ise SGK yada BAĞ-KUR’ a ölüm aylığı başvurusu talebinde bulunabilecekler. Ayrıca başvurular internet üzerinden E-Devlet kapısı ile kolayca yapılabiliyor.

Ölüm aylığı bağlanması için nereye hangi belgelerle başvurulmalıdır?

1- 4 (a) SSK lı olanlar ilk kez  ölüm aylığı başvurusu yapmak için, Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğüne müracaat etmeleri ve aylık bağlanmasından sonraki  işlemler için ise, Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhiye/ANKARA adresine Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi ile başvurmaları gerekmektedir.

2- 4(b) BAG-KUR lu olanlar ölüm maaşı başvurusu yapmak için Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine Gelir/Aylık/Ödenek Talep Belgesi ile müracaat edilmesi gerekir.

Ölüm aylığı başvurusu için gerekli belgeler

SĞK VE BAĞ-KUR üzerinden bizzat müracaat edecek olan vatandaşlardan bazı evraklar talep ediliyor. Bu belgeler ise şunlardır;

 1. Ölüm aylığı dilekçesi
 2. Veraset ilamı
 3. Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 4. Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi
 5. Öğrenci belgesi
 6. 1 adet vesikalık fotoğraf
 7. Malul çocuklar için sağlık kurulu raporu

E Devletten ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır?

Ölüm aylığı almak için internet üzerinden e-devlet yoluyla başvurular yapılabilmektedir. Herhangi bir belge istemeden başvuru yapmak için şu adımları takip etmeniz gerekiyor.

1- Dul ve yetim aylığı talebi sayfasına giriş yapın  TIKLAYIN

2- Kimliğimi şimdi doğrula butonuna basın

3- T.C Kimlik no ve E-Devlet şifrenizi yazın ve giriş yapın

4- Açılan sayfada vefat eden yakınınızın T.C kimlik numarasını girerek Dul ve yetim aylığı başvurusunu yapabilirsiniz.

İLGİLİ YAZI: Ölüm aylığı hangi durumlarda kesilir? öğrenmek için bu haberide  okuyabilirsiniz.

Ölüm aylığı hakkında sıkça merak edilenler

Ölüm aylığı ne kadar sürede bağlanır?

Vatandaşlar ölüm aylığı almak için kaç günde ne kadar sürede bağlanır merak ediyor. Vefat eden sigortalının ölüm tarihinden itibaren başvuru yapılıp hak kazanılması ile birlikte bu tarihi takip eden ay başından itibaren maaş bağlanır.

Birikmiş ölüm aylığı geriye dönük olarak alınabilir mi?

Birikmiş ölüm aylığı geçmişe dönük olarak alınabiliyor. Ancak burada önemli bir kriter bulunuyor. Ölen kişi ölüm maaşı şartlarını taşıyor olmasına rağmen hak sahipleri başvuruda bulunmamış ise ölüm aylığı ancak 5 yıl geriye dönük olarak alınabilmektedir.

Ölen babanın maaşını dul kızı alabilir mi?

Ölen babanın maaşını dul kızı alabiliyor. Bu durum SGK tarafından şu şartlara bağlı olarak açıklanmıştır. Kendisinin sigortalı olması halinde aylık maaş bağlanmamış olması evli olmamaları ve evli ise sonradan boşanıp dul kalması şarttır.

Eşi ölen erkek karısının emekli maaşını alabilir mi?

Siğortalı eşi ölen erkekte karısından maaş alabilmesi için başka birisi ile resmi nikah yapmaması gerekiyor. Bunun dahilinde erkek çalışsa bile ölen karısından maaş almaya devam edebilmektedir.

Ölen babanın emekli maaşını bekar kızı alabilir mi?

Evet alabilir ve maaş bağlanması içinde herhangi bir yaş yada öğrenim durumu gibi şartlarda bulunmamaktadır.

Bu yazımızda Ölüm aylığı nasıl bağlanır, ölüm aylığı bağlanma şartları ve ölüm aylığı başvurusu konularını anlattık konu hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.


Yorum Yap