RDM nedir? Askerde RDM olmak ne demek? 2023

RDM nedir? sorusu askerde vatani görevini yapmakta olan  ve askere gidecek olan bireylerin pek çok kez duyduğu ve araştırdığı bir konu, askerde RDM olmak sık sık gündeme getirilir. Peki  RDM nedir? ne demektir? RDM açılımı nedir? detaylar yazımızda..

RDM nedir, askerde rdm olmak

RDM nedir? Askerde RDM ne demek?

Öncelikle RDM açılımı,  (Rehabilitasyon Danışma Merkezi) demektir. RDM, Acemi birliğinde askerlik görevine yeni başlayacak olan bireylerin fiziksel  ve psikolojik sağlığı alanlarında  incelendiği merkeze  denmektedir.

Askerde bu merkezde bireylere yapılan sağlık testlerinin ardından  kişinin vücudunda faça, kesik, veya kendine zarar vererek yapmış olduğu dövmeler gibi sorunların tespit edilmesi halinde bu kişiler RDM asker olarak adlandırılmaktadır ve bu kişilere RDM raporu verilir. Bu askerler usta birliklerine sevk edildiklerinde ise PRDM olarak tanımlanacak ve askeriyede verilecek olan nöbet, silah kullanma gibi yapılması gereken görevlerde daha hassas davranılacak ve RDM bölüğüne kayıtları yapılacaktır.

Askerde RDM olmak ne demek? – RDM nasıl olunur?

Askerde RDM olmak her askerlik yapan kişi için geçerli değildir. Bir askerin RDM olarak tanımlanabilmesi için belirli fiziki ve psikolojik testler uygulanmaktadır. Bu testlerden bazıları şunlardır;

  • Sağlık kontrollerinde kişiye geçmiş zamanlarda verilen sağlık raporlarına ve kullanmakta olduğu tedavi ilaçlarına bakılır.
  • Kişinin geçmişinde yakınlarına veya kendisine herhangi bir zarar verme eğilimi varsa (faça, jilet izleri vb.)
  • Tedavi amaçlı psikiyatri ilaçları kullanmışsa
  • Herhangi bir uyuşturucu hap, esrar, bonzai gibi bağımlılık yapıcı maddelere alışkanlığı varsa
  • psikolojik durumundan dolayı intihar girişimine bulunma gibi durumlar var ise

Bu yukarıda bulunan  maddelerde verilen durumlar kişide tespit edildiği takdirde kişi RDM asker olur. Bu kişiler askerlikte bulunan RDM bölüğüne kaydedilir. Askeriyede kişinin sorumluluğu tamamen orduya aittir bu nedenle RDM askerlerin sağlıkları ve psikolojik durumlarını kaldıramayacak nöbet, silah alma, görev ve sorumluluklar onları zorlamayacak şekilde uygun olarak verilir. Normal askerlik görevini yapan kişilere göre RDM desteği alan kişiler farklı bir askerlik dönemi geçirirler.

Askerde RDM olmak sivil hayatı etkiler mi?

Askerde RDM olarak tespit edilen kişilere RDM dosyası oluşturulur. Dosyanın içerisinde RDM’ ye hangi  sebeplerden dolayı çıktığı yazılmaktadır. RDM olan askerin dosyasında intihar girişimi uyuşturucu kullanımı gibi silah almayı zorlaştıracak ağır  psikolojik rahatsızlıkları var ise veya RDM’ den çürük almak gibi bir durum söz konusu olmuşsa sivil hayatı etkileyebilmektedir. Kısaca kişinin normal yaşamındaki hayatını etkileyebilmesi için ağır RDM olması gerekmektedir.

 

Bu yazımızda RDM nedir? Ne demektir? , anlattık. Sizde herhangi bir SORU, SORUN, yada Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Handan

Yorum yazın