Sorumluluk Sınavı Nedir? Kimler girer? Girmezsek ne olur? 2023

Liselerde Sorumluluk sınavı nedir? kimler girer? ne zaman yapılır? konuları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen  öğrenciler araştırma yapıyor. Bizlerde bu haberimizde,  sorumluluk sınavı nedir? ve Sorumluluk sınavına kimler girer? Sorumluluk sınavı ne zaman yapılır? sorumluluk sınavına girmezsek ne olur? sorumluluk sınavı nasıl geçilir?  Sorularını cevaplayacağız. İşte detaylar..

sorumluluk sınavı nedir, sorumluluk sınavına kimler girer

Sorumluluk Sınavı Nedir? 2023

Sorumluluk sınavı, MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre liselerde öğrenim gören 9, 10, 11, 12. sınıf  ortaöğretim ve hazırlık sınıfı öğrencilerine ders yılının ikinci döneminin başında ve sonunda olmak üzere yılda iki kez yapılmakta olan sınava denir. Halk arasında telafi sınavı olarak ta bilinmektedir. Lise öğrencileri sorumluluk sınavlarına dönem içinde başarısız oldukları derslerden geçmek amacıyla girerler. Bu sınavlar not ortalamasını yükseltmek için yapılır.

Öğrenciler  sınava girdikleri ders konularından örneğin, matematik, edebiyat, ingilizce, coğrafya gibi veya diğer derslerden dönem sonu notları hesaplandığında  50 puan barajı altında kalmışlar ise sorumluluk sınavına girer. Başarısız dersleri geçmek için sorumluluk sınavı zorunludur.

Sorumluluk sınavına kimler girer? Neden girilir? 2023

Milli eğitim bakanlığı (MEB) tarafından yönetmeliğe uygun olarak yapılan, lise Sorumluluk sınavına kimler girer şu maddeler halinde özetlenebilir;

 • Liselerde hazırlık sınıfı ve 9, 10, 11, ve 12. sınıflarda eğitim görmekte olan öğrencilerin dönem içerisinde girmiş olduğu derslerin sınavlarından 50 puan barajı altında kaldığı dersleri kurtarmak için girer.
 • Dönem sonunda ortalaması düşük olan derslerin ortalamalarını yükseltip genel başarı durumunu artırmak için girerler.
 • Geçmiş yıllardan başarısız dersleri olan ve sorumlu olarak bir üst sınıfa geçen öğrenciler girebilirler.
 • 12. sınıfta okuyan mezun adayı öğrenciler geçmiş yıllardan sorumlu kaldığı dersler var ise diplomayı alamama gibi durumlarla karşılaşmamak için bu sınava girebilmektedir.
 • Genel ortalama notu 50 puanın üzerinde olsa bile edebiyat dersi gibi baraj  derslerden 50 puan altında kalan öğrencilerde sorumluluk sınavına girerler. (Liselere göre  baraj dersleri farklılık gösterebilmektedir)

Sorumluluk sınavına girmezsek ne olur? 2023

Sorumluluk sınavı başarısız dersleri kurtarmak için yapılıyor. Örneğin matematik dersinden kaldınız ve sorumluluk sınavına girmeniz gerekiyor. Bu dersin sorumluluk sınavına girmezseniz sorumlu olarak bir üst sınıfa geçersiniz fakat bu dersler birikir ve 6 ders olursa sınıfta kalırsınız.

Haklı ve özürlü bir durumda hastalık, ameliyat vb. sebeplerde  okul yönetimine bilgi vermesi şartıyla  öğrencinin sınavları ileri bir tarihe ertelenir ve tekrardan girebilir.

Sorumluluk sınavına 12. sınıftan mezun olup üniversiteye gidecek olan öğrenciler geçmişte sorumlu kaldığı dersler var ise onları vermeden diploma alamama sorunu ile karşılaşmaktadır.

Sorumluluk sınavı ne zaman yapılır? 2023 Sınav tarihleri

Lise  9, 10, 11, 12. sınıf öğrencilerinin sorumluluk sınavı birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ve ikinci  dönemin son iki haftası olmak üzere yapılmaktadır.

Sorumluluk sınavı nasıl geçilir?

Dönem sonunda notları hesaplanan öğrencilerin 50 puanın altında kalınan derslerini geçebilmek için sorumluluk sınavına girmeleri gerekmektedir. Örneğin; edebiyat, matematik. fizik vb. gibi derslerden dönem sonunda notları 50 puan barajı altında kalmış ise öğrenciler sorumluluk sınavından 50 puanı geçebilecek şekilde ortalama bir not alması durumunda o dersin sorumluluk sınavından geçilir.

Sorumluluk sınavını geçemezsek ne olur?

Başarısız sayılan dersin Sorumluluk sınavını geçemeyen öğrenciler, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçerler fakat o dersin sorumluluğu üzerinden kalkmaz. Öğrenimine devam eden öğrenci dönem sonunda üst sınıfa geçse bile o dersin sorumluluk sınavına tekrardan girebilir. Aynı dersten sınavını geçemeyen çok öğrenci olur ise okul yönetiminin kararı ile  dönem  içinde tekrardan  sınav yapılabilmektedir. Bu karar ise tamamı ile okul yönetimine bağlıdır.

Sorumluluk sınavı geçme notu kaç olması gerekir?

Milli Eğitim Bakanlığının yani MEB’in sorumluluk sınavına kalan öğrencinin başarısız olduğu ilgili dersten en az 50 puan alınması gerektiğini belirlemiştir. Öğrencinin ilgili ders notu hesaplandığında 50 puanın üzerinde geçer not alması da gereklidir. Kısaca Öğrenim gördüğünüz okul notunuzu hesaplayıp kaç puan almanız gerekiyor ise o puanı almanız şarttır. Belirlenen puan geçilmediği müddetçe sorumlu dersten geçmiş olamaz ve tekrardan sınava girmeniz gerekir.

Sorumlu geçti ne demek?

Öğrencilerin dönem içerisinde sınava girdikleri ders konularından, dönem sonunda not ortalamalarının hesabının yapılması ile yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere baraj puanının altında kalması sonucu öğrenci ilgili dersten ”sorumlu geçmek” üzere bir üst sınıfta öğrenim görmeye devam etmesine sorumlu geçti denmektedir.

Sorumluluk sınavı yılda kaç kez yapılır?

Sınavlar birinci dönemin ilk haftası ve ikinci dönemin son iki haftası olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır.

Bu yazımızda Lise (Telafi) sorumluluk sınavı nedir? nasıl geçilir konusu hakkında detaylı bilgiler verdik. Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

48 Yorumlar

 1. Nisanur
 2. enes
 3. Yusuf
 4. muhammed
 5. zeyno
 6. Rümeysa
 7. .
 8. Asli
 9. ece
 10. birisi
  • Admin
 11. birisi
  • Admin
 12. oğuz
 13. Muhammed
  • Admin
 14. Adsız
 15. Emirhan
 16. Sınav kacti ya
 17. Masha
 18. Almina
 19. Almina
 20. Taha
 21. Türkiye
 22. Ubeyde
 23. Nur
 24. Nihal
 25. Merve
 26. Sudee
 27. Arif
 28. Burak
 29. Beyza
 30. Bekir
 31. Adem
 32. Merven
 33. Muhammed
 34. Can
 35. NoBody
 36. Uğur
 37. Efe
 38. İsimsiz

Yorum yazın