Sorumluluk Sınavı Nedir? Lise Sorumluluk Sınavı Nasıl Geçilir? 2021

Liselerde Sorumluluk sınavı nedir? konusu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen lise öğrencileri araştırma yapıyor. Bizlerde bu haberimizde, lise sorumluluk sınavı nedir? ve Sorumluluk sınavı nasıl geçilir? Geçemezsek ne olur ?  Sorularını cevaplayacağız. İşte detaylar..lise sorumluluk sınavı nedir, sorumluluk sınavı nasıl geçilir

Sorumluluk Sınavı Nedir?

Sorumluluk sınavı, MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre liselerde öğrenim gören 9, 10, 11, 12. sınıf  ortaöğretim ve hazırlık sınıfı öğrencilerine ders yılının ikinci döneminin başında ve sonunda olmak üzere yılda iki kez yapılmakta olan sınava denir. Halk arasında telafi sınavı olarak ta bilinmektedir. Lise öğrencileri sorumluluk sınavlarına dönem içinde başarısız oldukları derslerden geçmek amacıyla girerler. Bu sınavlar not ortalamasını yükseltmek için yapılır

Kısaca açıklamak gerekirse şu şekilde anlatabiliriz. Öğrenciler  sınava girdikleri ders konularından örneğin, matematik, edebiyat, ingilizce, coğrafya gibi veya diğer derslerden dönem sonu notları hesaplandığında  50 puan barajı altında kalmışlar ise sorumluluk sınavına girer. Başarısız dersleri geçmek için sorumluluk sınavı zorunludur.

Sorumluluk sınavı nasıl geçilir?

Dönem sonunda notları hesaplanan öğrencilerin 50 puanın altında kalınan derslerini geçebilmek için sorumluluk sınavına girmeleri gerekmektedir. Örneğin; edebiyat, matematik. fizik vb. gibi derslerden dönem sonunda notları 50 puan barajı altında kalmış ise öğrenciler sorumluluk sınavından 50 puanı geçebilecek şekilde ortalama bir not alması durumunda o dersin sorumluluk sınavından geçilir.

İLGİLİ YAZI: Sorumluluk sınavına kimler girer?

Sorumluluk sınavını geçemezsek ne olur?

Başarısız sayılan dersin Sorumluluk sınavını geçemeyen öğrenciler, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçerler fakat o dersin sorumluluğu üzerinden kalkmaz. Öğrenimine devam eden öğrenci dönem sonunda üst sınıfa geçse bile o dersin sorumluluk sınavına tekrardan girebilir. Aynı dersten sınavını geçemeyen çok öğrenci olur ise okul yönetiminin kararı ile tekrardan dönem içinde yine sınav yapılabilmektedir. Bu karar ise tamamı ile okul yönetimine bağlıdır.

Not: Liselerde 12. sınıfta öğrenim gören mezun olacak öğrencilerin 12. veya alt sınıflardan sorumlu kaldığı bir ders var ise o dersin sınavını vermeden diploma almaya hak kazanma ve  üniversiteye geçememe durumu söz konusu olabilmektedir.

Sorumluluk sınavı geçme notu kaç olması gerekir?

Milli Eğitim Bakanlığının yani MEB’in sorumluluk sınavına kalan öğrencinin başarısız olduğu ilgili dersten en az 50 puan alınması gerektiğini belirlemiştir. Öğrencinin ilgili ders notu hesaplandığında 50 puanın üzerinde geçer not alması da gereklidir. Kısaca Öğrenim gördüğünüz okul notunuzu hesaplayıp kaç puan almanız gerekiyor ise o puanı almanız şarttır. Belirlenen puan geçilmediği müddetçe sorumlu dersten geçmiş olamaz ve tekrardan sınava girmeniz gerekir.

Sorumlu geçti ne demek?

Öğrencilerin dönem içerisinde sınava girdikleri ders konularından, dönem sonunda not ortalamalarının hesabının yapılması ile yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere baraj puanının altında kalması sonucu öğrenci ilgili dersten ”sorumlu geçmek” üzere bir üst sınıfta öğrenim görmeye devam etmesine sorumlu geçti denmektedir.

Sorumluluk sınavı yılda kaç kez yapılır?

Sınavlar birinci dönemin ilk haftası ve ikinci dönemin son iki haftası olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır.
Bu yazımızda Lise (Telafi) sorumluluk sınavı nedir? nasıl geçilir konusu hakkında detaylı bilgiler verdik. Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Nisanur
  2. enes
  3. Yusuf

Yorum Yap