Sorumluluk Sınavı Nedir? Lise Sorumluluk Sınavı Nasıl Geçilir? 2021

Liselerde Sorumluluk sınavı nedir? Hakkında bilgi sahibi olmak isteyen lise öğrencileri araştırma yapıyor. Bizlerde bu haberimizde, lise sorumluluk sınavı nedir? ve Sorumluluk sınavı nasıl geçilir? Geçemezsek ne olur ?  Sorularını cevaplayacağız. İşte detaylar..

sorumluluk sınavı nedir,geçme notu kaç

Lise Sorumluluk Sınavı Nedir?

Sorumluluk sınavı, MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre liselerde öğrenim gören 9, 10, 11, 12. sınıf  ortaöğretim öğrencilerine ders yılının ikinci döneminin başında ve sonunda olmak üzere yılda iki kez yapılmakta olan sınava denir. Lise öğrencileri sorumluluk sınavlarına dönem içinde başarısız oldukları derslerden geçmek amacıyla girerler.

Kısaca açıklamak gerekirse şu şekilde anlatabiliriz. Öğrenciler  sınava girdikleri ders konularından örneğin, matematik, edebiyat, ingilizce, coğrafya gibi veya diğer derslerden dönem sonu notları hesaplandığında  45 puan barajı altında kalmışlar ise sorumluluk sınavına girer.

 

 

Sorumluluk sınavına kimler girer? Şartları nelerdir?

Sorumluluk sınavına kimler girebilir maddeler halinde sıraladık

  • İlk dönem derslerinden zayıf olan notlarının ortalamasını yükseltmek isteyen öğrenciler
  • Bir üst sınıfa geçmiş olan fakat önceki yıllarda sorumlu olduğu dersi vermemiş olan öğrenciler
  •  Yıl sonu başarı puanı hesaplandığında 50 puanın altında kalan öğrenciler

Sorumluluk sınavı ne zaman yapılır, hangi tarih?

Sorumluluk ve ortalama yükseltme sınavları öğrenim gördüğünüz okulların belirlediği tarih ve saatlerde yapılmaktadır. Bu tarihler  genellikle birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ise ilk haftası ve son iki haftası içerisinde olmaktadır. Sınava gireceğiniz saat ve ilgili bütün detayları okul müdürlükleri açıklamaktadır. Okumakta olduğunuz kurum ile  iletişime geçerek daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Sorumluluk sınavı geçme notu kaç olması gerekir?

Milli Eğitim Bakanlığının yani MEB’in sorumluluk sınavına kalan öğrencinin başarısız olduğu ilgili dersten en az 50 puan alınması gerektiğini belirlemiştir. Öğrencinin ilgili ders notu hesaplandığında 50 puanın üzerinde geçer not alması da gereklidir. Kısaca Öğrenim gördüğünüz okul notunuzu hesaplayıp kaç puan almanız gerekiyor ise o puanı almanız şarttır. Belirlenen puan geçilmediği müddetçe sorumlu dersten geçmiş olamaz ve tekrardan sınava girmeniz gerekir. Özellikle mezun olacak 12 sınıf öğrencileri, üzerinde sorumlu ders bulunuyor ise mezun olmaya hak kazanamaz ve üniversiteye geçemezler.

Sorumluluk sınavı hesaplama nasıl yapılır?

Sorumluluk sınavına giren öğrencilerin yılsonu puanı, o dersin yılsonu puanı ile sorumluluk sınavından alınan puanın aritmetik ortalamasıdır. Dönem puanlarının aritmetik ortalaması hesaplanırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür. Sınava girdiğinizde sorumlu olduğunuz dersin ortalaması toplamı 50 puanın üzerinde olması gereklidir.

Sorumluluk sınavına girmezsek ne olur?

Sorumluluk sınavına herhangi bir özür beyan edilmeksizin mazeretsiz girilmez ise direk olarak o dersin sınavından kalmış olarak gözükürsünüz. Eğer ki özürlü bir sebepten dolayı sınava girmez iseniz mazeretinizi ilgili okul yönetimine bildirmeniz gereklidir. Sundunuz özrünüz kabul edildiğinde ileriki bir tarihte sınavınız tekrardan yapılacaktır.

Sorumluluk sınavı yılda kaç kez yapılır?

Sınavlar birinci dönemin ilk haftası ve ikinci dönemin son iki haftası olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır.

 

Yorum Yap