Sorumluluk Sınavına Kimler Girer? Girmezsek Ne Olur? 2022

Her yıl binlerce öğrencinin katıldığı lise sorumluluk sınavları öğrencilerin başarısız oldukları dersleri telafi etmek ve ortalamalarını yükseltmek  amacı ile yapılıyor. Peki lise sorumluluk sınavına kimler girer?, sorumluluk sınavına girmezsek ne olur? sorularının yanıtlarını arayan liselerde eğitim gören öğrenciler için bu soruları yazımızda cevapladık..
sorumluluk sınavına kimler girer, sorumluluk sınavına girmezsek ne olur

Sorumluluk sınavına kimler girer?

Milli eğitim bakanlığı (MEB) tarafından yönetmeliğe uygun olarak yapılan  Sorumluluk sınavına kimler girebilir şu maddeler halinde özetlenebilir;

  • Liselerde hazırlık sınıfı ve 9, 10, 11, ve 12. sınıflarda eğitim görmekte olan öğrencilerin dönem içerisinde girmiş olduğu derslerin sınavlarından 45 puan barajı altında kaldığı dersleri kurtarmak için girer.
  • Dönem sonunda ortalaması düşük olan derslerin ortalamalarını yükseltip genel başarı durumunu artırmak için girerler.
  • Geçmiş yıllardan başarısız dersleri olan ve sorumlu olarak bir üst sınıfa geçen öğrenciler girebilirler.
  • 12. sınıfta okuyan mezun adayı öğrenciler geçmiş yıllardan sorumlu kaldığı dersler var ise diplomayı alamama gibi durumlarla karşılaşmamak için bu sınava girebilmektedir.

Sorumluluk sınavına girmezsek ne olur?

Herhangi bir özür veya mazeret beyan edilmeksizin sorumluluk sınavına girmezseniz başarısız olunan o dersin sınavından geçemez ve  bu durumda sınıf tekrarı durumuyla karşı karşıya kalınabilir.

Şayet haklı ve özürlü bir durumda hastalık, ameliyat vb. sebeplerde  okul yönetimine bilgi vermesi şartıyla  öğrencinin sınavları ileri bir tarihe ertelenir ve tekrardan girebilir.

Bilindiği  üzere sorumluluk sınavlarına en az 3 dersten girilebiliyor örneğin 9. sınıftan 3 tane sorumlu olarak geçtiğiniz ders var 10. sınıftada 3 tane dersten sorumlu kaldınız diyelim bu 6 sınava girmediğiniz takdirde sınıfta kalabilirsiniz.

Kısaca öğrencilerin sorumluluk sınavına kaldıkları dersleri ertelememeleri faydalarına olacaktır.

Lisede sorumluluk sınavına hangi derslerden girilir?

Liselerde sorumluluk sınavlarına girme konusunda her hangi bir ders sınırlaması bulunmuyor. Öğrenciler başarısız oldukları bir çok derslerden sorumluluk sınavına girebilirler. Sadece kalınan derslerden değil ayrıca ortalaması düşük olan derslerin puanını yükseltmek amacıyla da katılabiliniyor. Ders yılı içerinde başarısız olunan ve okul türüne göre  örneğin; almanca, ingilizce, edebiyat, matematik, biyoloji, coğrafya, fizik gibi bir  takım dersten girilebiliyor.

Sorumluluk sınavına kaç kere girilir?

liselerde yapılan ve halk arasında telafi sınavı ve kurtarma sınavı olarak da bilinen sorumluluk sınavına her dönem sonu 1 defa girilebilmektedir. Öğrenci 1. dönem 3  dersten sorumluluk sınavına kaldı diyelim bu üç dersin her birine yalnızca 1 kere girebilir. Özetlemek gerekirse senede yalnızca 2 kere girilebilen bir sınav türüdür.

Sorumluluk sınavları zor olur mu?

Sınavlar öğrencilerin dönem içerisinde görmüş oldukları ders konularından yapılacağı için zor olmamaktadır. Bu bir nevi sınavları hazırlayan öğretmenlerin insiyatifindedir genel olarak şunu söyleyebilmek mümkündür normal sınavlara göre sorumluluk sınavları biraz daha kolaydır.

Sorumluluk sınavı varken üniversiteye gidebilir mi?

12. sınıftan mezun olacak öğrencilerin girmek zorunda olduğu sorumluluk sınavı var ise dolayısı ile diploma alamazlar ve üniversiteye gidemezler.

Bu yazımızda sorumluluk sınavına kimler girebilir, sorumluluk sınavına girmedim ne olur? gibi sorularını cevapladık. Soru ve sorunlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Yorumlar

  1. sjel
  2. L

Yorum Yap